B2B Nedir?
B2B Nedir?

B2B ne anlama geldiğini bilemezseniz tuhaf bir kısaltmadır. Bu, iş dünyasında nadir bir kavram olan “Business to Business” anlamına gelmektedir. Bir B2B şirketi diğer işletmeler için ürün veya hizmet üretir.

Örnek olarak perakende dünyasını düşünün. Bir satış iş ortağının sizi desteklemek için kullandığı tüm donanımlar, ürünlerini satın aldığınız mağazaya satmayı amaçlayan bir şirket tarafından yapıldı. Ayrıca, bu donanım üzerinde çalışan tüm satış noktası yazılımı da bir şirkete satmayı amaçlayan bir şirket tarafından yapılmıştır.

B2B'yi B2C'den ayıran nedir?

Gerçekte, bu günlerde, daha az ve daha az, bu iki kısaltmayı, en azından pazarlama kadar uzağa ayırıyor. İş ve yaşam gittikçe iç içe geçtikçe, yalnızca bir işçinin çalışanı olarak birisine pazarlamak daha az mantıklıdır. Her şeyden önce, bu kişi muhtemelen Facebook ve LinkedIn'de olup, çalışırken Wall Street Journal ve Tom ve Lorenzo’nun moda blog'unu okuyor. Artık bir B2B şirketinin geleneksel B2C kanallarında reklam vermekten kaçınmasının bir sebebi yok ve aslında bu kanalların reklamını yapmak için artan nedenler var.

Ne olursa olsun, B2B ve B2C arasında önemli bir fark var. B2B işletmeler, işlem başına birden fazla müşteri ile ilgilenmelidir. Yani, B2C'de, genellikle baştan sona karar alma sürecine sadece bir kişi katılır. Bir B2C şirketinin pazarladığı kişi, aynı zamanda araştırmayı tipik olarak yapan, ürünü veya hizmeti test eden, bütçeye karar veren ve satın alma işlemini onaylayan kişidir. Bir iş satın alma ile ilgilenen bir şirkette, bu görevler olabilir ve genellikle vardır. Örneğin, tüm B2B yazılım satın alımlarının% 65'i satın alma sürecindeki üç veya daha fazla kişiyi içermektedir. Sonuç olarak, B2B pazarlama ekipleri, tüm tipik alıcı kişilerini, ilgili tüm taraflara etkili bir şekilde pazarlamak için daha fazla zaman harcamalıdır.