HEMEN TEKLİF ALIN

Kurumsal Kimlik Tasarımı Nedir?

kurumsal kimlik tasarımı

Kurumsal Kimlik Tasarımı

 

Artbyoya Kurumsal Kimlik Tasarımı
CPS Kurumsal Kimlik Tasarımı
Matsan Kurumsal Kimlik Tasarımı
Pamsan Kurumsal Kimlik Tasarımı
Kurumsal Kimlik Tasarımı
Kurumsal Kimlik Tasarımı
Logo Tasarım
Logo Tasarımı
Katalog-Dergi Tasarımı
Katalog-Dergi Tasarımı
Ambalaj Tasarımı
Ambalaj Tasarımı
Broşür - El İlanı Tasarımı
Broşür - El İlanı Tasarımı
Kartvizit Tasarımı
Kartvizit Tasarımı
Etiket (Sticker) Tasarımı
Etiket (Sticker) Tasarımı
Cd Kapak - Kutu Tasarımı
Cd Kapak - Kutu Tasarımı
Cep Dosya Tasarımı
Cep Dosya Tasarımı
Antetli Kağıt - Zarf Tasarımı
Antetli Kağıt - Zarf Tasarımı
Kağıt Poşet Tasarımı
Kağıt Poşet Tasarımı
Poşet Çanta Tasarımı
Poşet Çanta Tasarımı
Fuar Standları Tasarımı
Masaüstü Standlar Tasarımı
Masaüstü Standlar Tasarımı
Fuar Standları Tasarımı

 

 

 

 

 

Kurumsal Kimlik Tasarımı nedir?
Eğer girişiminizin başarılı olması, sektöründe lider bir konuma yükselmesi gibi hayalleriniz varsa, gerçekleşmesi için de bir uygulama planı, stratejiniz vardır. BU uygulama aşamasında deneyimsiz girişimlerin atladıkları bir nokta, kurumsal kimlik tasarımı hususundaki tutumları olmaktadır. Bir girişimi, ölümsüz yapan ve piyasasında sağlam, kaliteli vizyon sahibi kılan yegane şey, kimliktir. Ama deneyimsiz veya kurumsal kimlik kazanma konusunda artı ve eksi değerlendirme yapmayan kuruluşlar, uçurumun kenarındakilerden farksız bir maceraya atıldıklarını, çalışmalarının geri dönüşümlerini alamamalarından anlıyorlar. Dikkat ediniz bu kişilerin ikinci girişimlerinde ilk yaptıkları çalışma, kurumsal kimlik tasarımıdır.

Başarmak için kurumsal kimlik tasarımı!
Burada sadece başarmanın yolunun kurumsal kimlikten geçtiği iddiasını veya tezini işleme gayreti içersinde değilim. Bunun tek başarı nedeni olmayacağını da herkes bilir. Ancak eksik bilinen bir durum var. Dünya eski iş sektörü ve ticaret anlayışının altında çok sular aktığı konusunda. Eskiden Fordizm olarak anılan dönemlerdeki, girişim ve sektör anlayışı içerisinde bugün, hareket edilmesi, yani kimliksiz ve nüfussuz olunması, sadık müşteri kitlesine sahip olamayacağınız anlamına gelir. Çünkü günümüzde aidiyet tutkusu ve duygusu, eski zamanlardan daha fazla önemli ve kalıcı etkiler sağlıyor. Tıpkı bir ailenin üyesi olmak gibi, bir hizmetin, markanın veya ürünün üyesi olmak, aidiyet duygusuyla müşteri bağlılığında aile ferdi gibi davranmak bugünkü ticaret anlayışında mümkün.

Peki ama nasıl?
Eğer bir kimliğiniz yoksa, aidiyet duygusuyla size bağlanacak olan kişileri de etrafınızda toplamanız mümkün değildir. Bu nedenle kurumsallık denen kimlik oluşturma operasyonu, çalışanlarınızdan müşterilerinize kadar sadakatli bir ekibin, firmanın, girişimin oluşturulmasında önemli bir ayağı ifade ediyor. Kendinizi nasıl tanımladığınızı gösteren bir logo, imaj, prestij, ürünlerinizin, hizmetlerinizin her safhasına yayınlamalı ve sürekli sizi konuşmalı.

Ne demek tüm bunlar?
Kurumsal kimlik tasarımı hususunda amaç ve gaye, işletmenin vizyon ve misyonuna uygun görseller meydana getirmektir. Bu en basitinden bir logo da olabilir, ürün ve hizmetlerinizin üzerinde bulunan kapak tasarımları da olabilir. Hatta kartvizitlerden, antetli kağıtlara kadar, her şey misyon ve vizyonunuzu konuşan, görsellerle desteklenmeli. Bu durum, müşterilerinizin sizin logo veya kimliğinizi belirleyici herhangi bir işaret gördüğü yerde, farkındalık yaratır. Bu farkındalığın benimsemeye, kabul etmeye, sevmeye, sürekli bir müşteri elde etmeye yarayacak faydaları vardır.
Kişi sizden bir kez hizmet aldığında ve bundan memnun kaldığında, ikinci bir hizmeti alması için gereken, kendinizi hatırlatıcı simge ve görsellerin sürekli etrafında dolaşması, aklına gelemse de bilinç altında sizden aldığı hizmetin memnuniyetini ifade eden duyguların yerleşmesi, dolayısıyla sadık bir müşteri kazanmanızda, tavsiye edilecek bir yanınızın olmasında, kurumsal kimliğiniz destekleyici bir vazife yürütür. Ancak tersini düşündüğünüzde, yani kurumsal bir kimliğinizin olmadığını düşündüğünüzde, müşteri sizi hatırlayıcı bir simge, kod veya görsele sahip olmadığından, ikinci hizmetini sizden almaması doğal, hatta diğer bir firmadan hizmet alması yerinde bir durum olur.

Kurumsal kimliğin fakında olan bir ajans: Euromedya!
Birçok tasarım firması kurumsal kimliğin felsefesini bilmediğinden, alelade bir iş yaparak, sonuçsuz tasarımlarla işletmelerin kuyusunu kazar. Halbuki ajans, kurumsal kimlik denildiğinde, “ne demek bu?” sorusuna akademik tarzda bir cevap verebilecek yeteneğe ve bilgiye sahip olmalıdır. Yoksa, çalışmalarına alelade bir tasarım ruhu sirayet etmiş olur. Halbuki kurumsal kimlik ruhu değişmez bir tasarımı gerekli kılar. Bir kez tasarlandığında, ikinci bir tasarımın söz konusu olmaması gerekir. Bunun içinde baştan işin ruhunu ve anlamını içselleştirmiş bir ajansla çalışmak, en akıllıca tercih olacaktır.

Euromedya, deneyim, bilgi, tecrübe, tasarım konularında size değer ve hayat vermeye çalışmalarını vakfetmiştir!

Euromedya Kurumsal Kimlik Klavuzu

Kurumsal kimlik klavuzunu indirmek için tıklayınız...